Trzewny układ nerwowy to popularny temat, zainteresowanie nim wynika z mody życia w zgodzie z naturą, stosowania żywności pozbawionej pestycydów i wybierania tej certyfikowanej. To jednak trend, mający swoje uzasadnienie medyczne i naukowe! 

Oceń to:
| Liczba ocen: 25 Średnia: 4.1

Trzewny układ nerwowy to część układu nerwowego, unerwiająca mięśnie gładkie, mięsień sercowy i komórki gruczołowe zlokalizowane w różnych narządach i niepodlegające woli.

Powierzchnia układu trawiennego ma aż 400 m2 i jest tak duża, aby mogła spełniać funkcje trawienne, czyli trawić i wchłaniać substancje odżywcze.

Neurogastroenterologia jest w fazie rozkwitu, ponieważ co raz częściej mówi się o chorobach przewodu układu pokarmowego, jako wrotach do centralnego systemu nerwowego. Będzie ona co raz bardziej popularna, ponieważ ludzie poprzez zainteresowanie odpowiednią dietą mają wpływ na własne zdrowie.

Trzewny układ nerwowy nieustannie ulega przemianom, reaguje na naszą dietę, a nawet niedobór snu i przyjmowane leki.

„Drugi mózg” z punktu widzenia nauki odgrywa co raz większą rolę w badaniach naukowych, jednak większość z nich wciąż opiera się o modele zwierzęce, ponieważ jest trudno dostępny u żyjącego człowieka. Czytając informacje zamieszczane na blogach należy zatem uważać, gdyż mogą okazać się nieprawdziwe.

Poziom serotoniny ma wpływ na cały organizm

Serotonina to hormon, który działa antydepresyjnie i reguluje pracę układu pokarmowego. Jej niedobór obniża nastrój i może prowadzić do stanów lękowych, obsesji i depresji. Na ludzki organizm bardzo dobrze wpływają leki, które zwiększają poziom serotoniny w synapsach. Istnieje również związek pomiędzy lekami działającymi przeciwdepresyjnie a występowaniem zburzeń w przewodzie pokarmowym, które są kłopotliwe dla pacjentów.

Antybiotyki – czy organizm może się na nie uodpornić?

O tym, czy powinniśmy stosować antybiotyki musi zadecydować lekarz. Problem odporności na antybiotykoterapię jest co raz większy, a liczba badań, które ukierunkowane są na poszukiwanie nowych chemicznych specyfików jest bardzo duża. Każdy lek może zadziałać inaczej na inny organizm, a do pewnych leków można się przyzwyczaić. Leki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy są potrzebnie i nie można zażywać ich doraźnie.

Czy w jelitach może rodzić się depresja?

Stres jest problemem naszych czasów. Nie brakuje osób, które się denerwują, a każdy z nas inaczej znosi stresujące sytuacje. Badacze zajmujący się trzewnym układem nerwowym twierdzą, że w jelitach może powstać depresja, ponieważ zachodzą w nich procesy odpowiadające za obniżenie nastroju. Upośledzona tolerancja na sytuacje stresowe i zachwianie równowagi w obrębie mikroflory jelitowej trzewnego układu nerwowego może stać się przyczyną depresji.

Niebagatelna rola diety

W trakcie antybiotykoterapii oprócz stosowania probiotyków ważne jest, aby spożywać produkty mleczne, jogurty, kefiry, które wspomagają pracę układu pokarmowego. Istotne są przede wszystkim warzywa i błonnik pokarmowy, ponieważ to one odgrywają najważniejszą rolę w diecie. Jak najrzadziej należy spożywać tłuszcze zwierzęce, a czerwone mięso tylko raz w miesiącu! Piramida żywieniowa zmienia się dynamicznie, jednak nasze nawyki żywieniowe pozostają takie same przez długi czas.

Wybierając probiotyki ważne jest, aby zaufać wiedzy farmaceutów. Muszą to być preparaty przebadane i dostosowane do wieku oraz płci.

dr Magdalena Kurnik-Łuck

dr Magdalena Kurnik-Łucka

Naszym gościem była dr Magdalena Kurnik-Łucka, pracownik Katedry Patofizjologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oceń to:
| Liczba ocen: 25 Średnia: 4.1

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tomasz Zielenkiewicz

Tomasz Zielenkiewicz

Zawód wyuczony i wykonywany - dziennikarz informacyjny. Tematyką zdrowia zajmuję się od dawna. Pracowałem m.in. przy realizacji programu “Encyklopedia Zdrowia” w Polsat News. Zapraszam do komentowania moich audycji i wpisów.