Jaki wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne mają rośliny zielarskie? O stanie naszej psychiki, reakcjach naszego ciała na trudne emocje, zwłaszcza te pojawiające się w dobie pandemii oraz wpływie ziołolecznictwa na zdrowie psychiczne rozmawiamy z dr Katarzyną Kęsicką, certyfikowaną psychoterapeutką i fitoterapeutką.

aktualizacja: 04’2023

Kim jest psychoterapeuta i jaką ścieżkę powinien przejść, by móc służyć pomocą innym?

Zawód psychoterapeuty osiąga się po ukończeniu specjalistycznych studiów podyplomowych, trwających minimum cztery lata. Podczas studiów kształci się psychoterapeutów, którzy muszą mieć ukończone studia magisterskie z różnych dziedzin – nie jest to zawód zarezerwowany tylko psychologów i lekarzy. Po czteroletnich studiach psychoterapeutycznych naukę kontynuuje się podczas zaawansowanych szkoleń, umożliwiających otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty.

Droga do osiągnięcia najwyższych uprawnień w pracy psychoterapeuty zajmuje około 11 lat, łącznie z ukończeniem studiów magisterskich.

Bardzo często ludzie mylą zawód psychoterapeuty z zawodem psychologa – to dwie zupełnie różne specjalności! Warto wiedzieć, że psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie bez uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

Psychoterapia w połączeniu z ziołolecznictwem może dać niesamowite efekty terapeutyczne.

Okazuje się, że proces psychoterapeutyczny może wspierać także ziołolecznictwo. Coraz częściej leki syntetyczne stosowane w leczeniu pacjentów z zaburzeniami psychicznymi można łączyć lub zastępować ziołami. Nasze rodzime pola i łąki obfitują w rośliny, które mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego ciała i psychiki! Łącząc ziołolecznictwo ze standardową farmakologią, trzeba jednak mieć odpowiednią wiedzę o roślinach zielarskich i fitoterapii. Odpowiednie łączenie leków i ziół pozwoli uniknąć interakcji szkodliwych dla pacjenta i nie osłabi działania leków.

Zioła powinny być dobrane według indywidualnych predyspozycji i zaburzeń psychicznych pacjenta.

To może Cię zainteresować:Terapia pączkami roślin? Czym jest gemmoterapia i jakie korzyści może przynieść?

Lęk, strach i złość. Jak negatywne emocje wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne?

W obliczu pandemii ludziom coraz częściej towarzyszy strach, lęki, złość, które wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Nerki, płuca, wątroba i serce źle reagują na towarzyszące nam silne i negatywne emocje. Narządy mogą nie funkcjonować prawidłowo lub znajdować się w stanie zbyt dużego pobudzenia (nadmierna aktywność dotyczy zwłaszcza serca).

W sytuacjach stresowych cierpią nasze nerki, wątroba, płuca i serce.

Na funkcjonowanie narządów duży wpływ ma także brak ruchu i nieodpowiednia dieta. Lęk i stres negatywnie oddziałuje na płuca, których praca jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania innych układów i narządów.

Im więcej negatywnych emocji, tym nasze płuca będą w gorszej kondycji.

Płuca i śledziona odpowiedzialne są za odprowadzanie wody do nerek. Jeśli płuca nie pracują właściwie i zalega w nich wydzielina, wewnątrz płuc namnażają się bakterie i może rozwijać się stan zapalny. Bardzo ważna jest także prawidłowa praca śledziony, odpowiedzialnej za produkcję krwi.

Odpowiednia ilość krwi w organizmie ma duży wpływ na zdrowie psychiczne!

ziołolecznictwo
Świeże zioła w codziennej diecie to podstawa!

Ziołolecznictwo i jego wpływ na funkcjonowanie całego organizmu

Chcąc zachować sprawne oraz dobrze funkcjonujące ciało i umysł, warto przede wszystkim zadbać o podaż niezbędnych składników odżywczych oraz wspomagać organizm ziołami. Rośliny z naszych pół i łąk to niezwykła skarbnica substancji czynnych. W jednym ziole może znajdować się od 30-50 składników aktywnych! Po jakie zioła warto sięgać, by cieszyć się dobrym zdrowiem?

Gorycz odżywia serce!

Dobrze funkcjonujące serce oraz układ krwionośny i pokarmowy potrzebują goryczy. Substancje goryczowe można znaleźć w mniszku lekarskim, zielu piołunu, liściach bobrka lekarskiego i bylicy bożego drzewka. Prozdrowotne działanie mają także kora jesionu i kora osiki. To zioła, które silnie pobudzają układ trawienny, działają przeciwzapalnie i wspomagają proces usuwania pasożytów z organizmu.

Zioła goryczowe usprawniają funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych, a także serca.

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezwykle potrzebna jest żółć, która regeneruje organizm i ułatwia usuwanie złogów z jelit. Długotrwały stres i niewłaściwa dieta mają negatywny wpływ na wątrobę, która przestaje ją produkować. Nieprawidłowe wydzielanie żółci powoduje zaburzenia takie jak depresja. Żółć warunkuje także prawidłową czynność jelit i wchłanialność witamin: A, D, E i K oraz pobudza bakterie probiotyczne do pracy.

Więcej o zapotrzebowaniu na powyższe witaminy i skutkach ich niedoborów piszemy w dziale: „Witaminy i minerały„.

Niewystarczająca ilość żółci w organizmie powoduje zaburzenia funkcjonowania całego organizmu!

Bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu jest także śledziona, którą psują: żywność wysokoprzetworzona, węglowodany i zbyt duża ilość nabiału w diecie. Aby ją wzmocnić, warto sięgać herbatę z prażonej kaszy gryczanej, która regeneruje i chroni śledzionę.

Zadbaj o prawidłowe nawilżenie narządów!

Warto sięgać także po konwalnik japoński, który będzie także nawilżał cały organizm, a zwłaszcza jelita i płuca. Za nawilżenie odpowiadają również: migdały, gruszki, korzeń lub liść prawoślazu.

Przeczytaj także: Jak stres wpływa na powstawanie chorób?

Podcast do wysłuchania

Moim gościem była dr Katarzyna Kęsicka, certyfikowany psychoterapeuta, psychosomatoterapeuta i fitoterapeutka. Absolwentka studiów zielarskich na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członek sekcji fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, założycielka ZioŁoś Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Łosiu pod Warszawą oraz w Gdańsku i w Działdowie.

Sprawdź także jakie warunki musi spełnić żywność, żeby można było nazwać ją ekologiczną >> Żywność ekologiczna.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię