Coraz bardziej popularne w praktyce pediatrycznej są nieinwazyjne badania obrazowe, w tym USG. Są bezbolesne i coraz bardziej dostępne. Niejednokrotnie rodzic jest przekonany, że takie badanie jest bardziej wartościowe i bardziej potrzebne niż badanie krwi czy zwykłe badanie lekarskie. Czy aby na pewno? Kiedy warto wykonywać badania USG u dzieci, a kiedy lepiej ich unikać?

[aktualizacja: 10’2021]

Badania USG u dzieci. Czy warto je robić?

Coraz częściej można się spotkać z pojęciem „profilaktycznego USG”. Należy jednak pamiętać o tym, że każde badanie wykonywane u dziecka musi mieć swoje uzasadnienie. Zanim wydamy pieniądze na prywatne badanie obrazowe, warto najpierw zastanowić się, czy ma ono sens…

Zwykłe badanie lekarskie nie da nam odpowiedzi na pytania, czy w układzie moczowym jest jakaś wada i jakie wymiary mają komory boczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Pediatra badając dziecko i zbierając wywiad od rodzica jest jednak w stanie wyłapać wiele nieprawidłowości. Jeśli badanie obrazowe jest konieczne, to na pewno nie będzie się wahał z wystawieniem skierowania!

Czy badania USG u dzieci są bezpieczne?

Badanie USG wykorzystuje dźwięki o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki). Są one wysyłane do wnętrza badanej części ciała i odbijając się od poszczególnych organów, są analizowane przez aparat ultrasonograficzny. Jest to procedura bardzo bezpieczna, wykonywana od ponad 30 lat. W tym czasie nie wykazano jej szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.

USG przezciemiączkowe

Chcąc wykonać USG przezciemiączkowe, jak sama nazwa wskazuje, potrzebne jest przede wszystkim ciemię. Im ono większe, tym lepiej – ultrasonografista będzie w stanie ocenić więcej i dokładniej. Z dużą dokładnością jest w stanie zobrazować przestrzeń płynową na sklepistości mózgu, tkankę mózgową oraz przestrzenie płynowe wewnątrzmózgowe czyli tzw. układ komorowy.

Dodatkowo możliwa jest ocena naczyń mózgu. Ocena poszczególnych struktur ośrodkowego układu nerwowego zależy od wielu czynników. W tym od wielkości ciemienia i chorób obciążających dziecko!

Wskazania do USG przezciemiączkowego

Najlepiej bada się maluszki w pierwszym roku życia i większość wskazań do tego badania właśnie w tym okresie się deklaruje. Należą do nich:

  1. wcześniactwo (masa ciała < 1500 g, wiek płodowy < 32 tygodnia). Tutaj badanie zwykle wykonuje się jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu. Ewentualne badania kontrolne przeprowadzane są zgodnie z zaleceniami neonatologów.
  2. zakażenie wewnątrzmaciczne – w zależności od stanu dziecka i wyników badań laboratoryjnych, również wykonuje się je na oddziale noworodkowym, z zaleceniem kontroli w poradni patologii noworodka.
  3. dystrofia płodu – to znaczy jego nieodpowiednia w stosunku do wieku ciąży masa ciała (np. noworodek rodzi się o czasie z wagą 1,5 kg).
  4. stwierdzone wady płodu (między innymi zniekształcenia w obrębie twarzoczaszki noworodka – np. rozszczep podniebienia czy zniekształcenia w obrębie innych części ciała – np. dodatkowy palec, wady odcinka krzyżowo-lędźwiowego). Jeśli u dziecka stwierdza się jakąkolwiek wadę (nie tylko w obrębie głowy), wykonuje się badanie USG celem określenia, czy wady nie występują również w obrębie innych układów.
  5. zaburzenia oddychania (bezdechy) – stwierdzone przez pediatrę lub zasygnalizowane przez rodzica.
  6. objawy neurologiczne (drżenia, drgawki, oczopląs, „krzyk mózgowy”, obniżone/zwiększone napięcie mięśni, opóźniony rozwój ruchowy itp.).
  7. szybki przyrost obwodu głowy, małogłowie – ten pierwszy kontroluje się zawsze w trakcie kontrolnych wizyt w poradni zdrowia dziecka. Z kolei za mały obwód głowy można stwierdzić tylko na oddziale noworodkowym.
  8. cukrzyca u matki.
  9. krwawienie śródmózgowe.
  10. obciążający wywiad okołoporodowy (zaburzenia tętna płodu, przedwczesne odklejenie łożyska, trudny poród, niska punktacja Apgar).
  11. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u niemowlęcia.
  12. zaburzenia krzepnięcia – choroba czarna u noworodka, widoczne krwawienia z przewodu pokarmowego, krwiste wymioty i tym podobne.

Specjalne przygotowanie  dziecka do badania przezciemiączkowego nie jest konieczne.

USG_badanie dziecka_Radioklinika

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów jamy brzusznej – wątroby, jelit, nerek i układu rodnego itd. W przypadku badania tej okolicy wszystko zależy od tego, jakie objawy demonstruje mały pacjent i co chcemy ocenić.

To może Cię zainteresować: Co może oznaczać ból brzucha?

Wskazania do oceny układu moczowego w badaniu USG

  1. nieprawidłowości wykryte u płodu (podejrzenie wady wrodzonej),
  2. zakażenie układu moczowego,
  3. nieprawidłowy przyrost masy ciała,
  4. wodonercze, czyli zastój moczu w nerce (odpływ moczu może być zablokowany np. z powodu zwężenia moczowodu),
  5. krwinkomocz, białkomocz, kamica (nieprawidłowości stwierdzane w badaniu ogólnym moczu, bóle okolicy lędźwiowej, które mogą być objawem napadu kolki nerkowej),
  6. bóle brzucha lub ból w okolicy lędźwiowej. Zwłaszcza z objawami klinicznymi choroby w drogach moczowych (kolka nerkowa, objawy dyzuryczne – zbyt częste oddawanie moczu, pieczenie lub ból w trakcie oddawania moczu),
  7. niewydolność nerek, czyli ich uszkodzenie uniemożliwiające usuwanie toksyn z organizmu – u dzieci często przebiega bez objawów. Ważne jest regularne ocenianie rozwoju dziecka, pomiary ciśnienia tętniczego, okresowe badania moczu – zwłaszcza u dzieci z genetycznymi predyspozycjami do chorób nerek. Wszystkie te badania może zlecić lekarz pediatra, w tym USG jamy brzusznej, które najlepiej wykonać u nefrologa),
  8. uraz (zwłaszcza okolicy lędźwiowej).

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego z oceną układu moczowego: nawodnienie (minimum 30 minut przed badaniem) oraz pełny pęcherz moczowy. Niekiedy konieczne jest badanie przed i po oddaniu moczu. U noworodków i niemowląt – nawodnienie minimum 30 minut przed badaniem, poza tym bez specjalnego przygotowania.

Badania USG u dzieci – wskazania do oceny przewodu pokarmowego

  • bóle brzucha (ale nie każdy – wszystko zależy od charakteru bólu, czasu trwania, stanu ogólnego dziecka itp.),
  • żółtaczka,
  • guz (zaniepokoić powinny wszystkie objawy ucisku na przewód pokarmowy – od trudności z połykaniem, poprzez zaparcia a także wyczuwalny w badaniu jamy brzusznej patologiczny opór),
  • uraz jamy brzusznej, płyn w jamie brzusznej (stwierdzenie płynu jest możliwe w trakcie badania jamy brzusznej – przy jej opukiwaniu),
  • wymioty (tutaj podobnie – wymioty będące efektem zatrucia pokarmowego, czy infekcji rotawirusowej nie zawsze są wskazaniem do badania),
  • nadciśnienie wrotne (czyli zwiększenie ciśnienia w żyle wrotnej, które może być powikłaniem chorób wątroby – w badaniu fizykalnym lekarza zaniepokoi duża śledziona i wątroba, wodobrzusze. U noworodka może być powikłaniem zakrzepicy naczyń, po cewnikowaniu pępowiny),
  • zapalenie trzustki,
  • „ostry” brzuch (przebiegający z silnym bólem brzucha, dziecko nie może się swobodnie poruszać, a brzuch jest twardy „jak deska” – zwykle taki stan świadczy o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego np. w zapaleniu wyrostka robaczkowego).

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego z oceną układu pokarmowego: noworodki, niemowlęta i dzieci do 6. roku życia nie wymagają przygotowania. W niektórych przypadkach esputicon/espumisan przed badaniem, u starszych dzieci (powyżej 6. roku życia) sześć godzin przed badaniem należy wstrzymać się od jedzenia, picia napojów gazowanych i żucia gumy. Przez 48 godzin przed badaniem należy unikać pokarmów wzdymających – młodszych dzieci lepiej nie stresować postem.

badania USG u dzieci | RadioklinikaPL

Badanie USG u dzieci w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego

Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli GERD lub GOR (od angielskich nazw) spowodowany jest cofaniem się kwaśnej treści żołądka do przełyku i opóźnionym jego opróżnianiem. Taka kwaśna treść w przełyku to nic przyjemnego.

U niemowląt (gdzie zwykle refluks jest i mija wraz z wiekiem) występują ciągłe odbijania, nawracający kaszel, epizody zakrztuszenia.

U starszych dzieci, oprócz ciągłego odbijania, występują wymioty, brzydki zapach z ust, problemy z uzębieniem, nawracające zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, bóle w klatce piersiowej, trudności z połykaniem lub chrypka. Badanie USG nie pozwala nam GERD wykluczyć. Zdarza się jednak, że udaje się zauważyć cofającą się treść z żołądka lub nieprawidłowości połączenia żołądkowo-przełykowego, które do GOR predysponują.

Przygotowanie do badania USG w kierunku GERD: 30-60 minut przed badaniem dziecko należy nakarmić, a na badanie zabrać ze sobą coś do picia. Badanie trwa ok 10-15 minut, czasami krócej.

Zobacz także: Refluks (choroba refluksowa przełyku) – czy winnym jest nasz styl życia?

USG bioderek

Wykonywane u wszystkich niemowląt – zwykle około 6 tygodnia życia. Badanie zleca się celem wykrycia ewentualnej dysplazji stawów biodrowych (niedostateczny rozwój kości i innych elementów tworzących ten staw). Im szybciej zostanie ona rozpoznana, tym szybciej wdrożone zostanie leczenie i efekt końcowy będzie lepszy. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Pozostałe badania ultrasonograficzne wykonywane u dzieci (USG stawów, tkanek miękkich, USG tarczycy, jąder, węzłów chłonnych) zwykle zlecane są z powodu konkretnych objawów choroby. Nie wymagają dodatkowego przygotowania.

Przeczytaj również: Morfologia krwi dziecka – czy Twoja pociecha ma niedobory witamin lub mikroelementów?

Dzieci, które przewlekle chorują i męczy je długotrwały katar, mogą mieć skrzywioną przegrodę nosową. Na ten temat więcej dowiesz się w artykule >>> Krzywa przegroda nosowa u dziecka.

11 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie artykułu, a ślślej badania usg główki. Otóż moja córka (1 miesiąc) miała to badanie wykonywane. Pani doktor wykonująca badanie (widać było, że się spieszyła – nie tylko wręcz wybiegła z gabinetu, jak tylko wyszliśmy, lecz również wpisała, że to było USG jamy brzusznej a nie głowki) wykonała to badanie w 30 sekund. Wraz z żoną byliśmy w szoku, gdyż druga córka miała to badanie wykonywane przez około 20-30 minut. Na nasze pytanie pani doktor powiedziała, że to ona jest lekarzem i z dziećmi musi postępować bardzo szybko. W związku z tym mam pytanie – czy w 30 sekund można przeprowadzić w sposób należyty badanie usg główki? Czy w tak krótkim czasie można wykonać wszystkie „operacje” związane z tym badaniem? Chodzi o to, że jeżeli takie badanie (30to sekundowe) nie ma wartości diagnostycznej, to chcielibyśmy wykonać nowe badanie, w innej placówce. Z góry dziękuję za odpowiedź. Leszek K.

  2. U nas wykonywaliśmy usg bioderek oby dwóm chłopcom, a więc nie robi się tego tylko u dziewczynek jak wszyscy tak twierdzili. Czasem warto sprawdzić wszystko jak lekarz daje takie skierowanie, aby potem nie żałować, że coś przeoczyliśmy. Tak naprawdę potem sobie plujemy w brodę, że coś jest nie tak z naszej winy.

  3. Witam, ostatnio zauwazylismy u naszego synka dwuletniego ze w regularnie w nocy budzi sie z wielkim placzem, trzyma sie za brzuszek I wygina sie, czy powinnismy poprosic o usg jamy brzusznej lekarza

    • U mojej córki jest ten sam problem .Tylko ona ma 2.5 roku i od miesiąca robi kilka luznych stolców ok 2-5 na dobę…Okazało się ze to bakteryjne zapelenie układu moczowego .

  4. Witam, u dwuletniego syna juz od jakiegos czasu widoczny jest żylak odbytu podczas twardszej kupy. Wychodzi na zewnatrz i chowa się. Pediatra zalecil usg brzucha,nastepnie wizyte u chirurga. Wiem,ze to konieczne ale obawiam się, jak wykonac usg, a co dopiero badanie u chirurga.

    • Proszę się nie obawiać, usg brzuszka jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym i nie powinno boleć, trwa krótko. Dziecko może się faktycznie trochę przestraszyć na początku, jak lekarz będzie musiał posmarować brzuszek chłodnym żelem, ale potem łagodnie przejedzie głowicą po brzuszku, nciskając tylko lekko w niektórych miejscach. Moje dzieci znosiły to badanie dobrze. Proponuję zabrać jakąś ulubioną książeczkę, maskotkę lub puścić dziecku ulubiony filmik w trakcie badania, generalnie zabawiać dziecko, żeby nie skupiało się na tym, co robi lekarz i powinno być ok 🙂 Co do wizyty chirurga to pewnie będzie chciał obejrzeć odbyt i zbadać go palpacyjnie, to już może rodzić sprzeciw, ale też nie powinno trwać długo. Tu też przydadzą się „odwracacze uwagi” i zabawianie. Niestety w takich sytuacjach my rodzice musimy wykazywać się kreatywnością, Powodzenia i proszę dać znać jak poszło!

  5. Dzien dobry, moj synek ma 5 lat
    Od tygodnia , zdarza mu się zwrócić z samego rana koło 6-7 godziny , co drugi,trzeci dzień, żółta wydzielina, mówi że go brzuszek boli. później koło 9 godziny czuje się już dobrze przez cały dzień. Co to może być? Mogę zaznaczyć że je wszystko. Proszę o odpowiedź .

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię