Każdy człowiek chciałby dostarczać do swojego organizmu wyłącznie sprawdzone i jakościowe produkty żywieniowe. Wśród propozycji cieszących się największym zainteresowaniem pojawiają się te, które powszechnie zaliczane są do tak zwanych superfoods. Należy do nich między innymi konopia siewna. Dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety?

[aktualizacja: 12’2023]

Nasiona konopi siewnej w diecie Polaków

Konopia siewna (Cannabis Sativa) to roślina pochodząca z Azji Środkowej, gdzie jej cenne i prozdrowotne właściwości znane są już od trzech tysięcy lat. Z powodzeniem wykorzystuje się ją w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Zalicza się ją do tak zwanych superfoods – naturalnych i nieprzetworzonych produktów o dużych wartościach odżywczych.

Polacy coraz chętniej sięgają po nasiona konopi – źródło cennych mikro- i makroelementów, przyczyniających się do poprawy stanu zdrowia.

Nasiona konopi mają ogromny potencjał odżywczy! Mogą dostarczyć do organizmu wielu cennych składników odżywczych. Nasiona konopi są przede wszystkim zdrowe, ale również smaczne! W ostatnich latach obserwuje się duży wzrost zainteresowania tym produktem. W Polsce coraz częściej można otrzymać nasiona konopi siewnej w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością.

Sprawdź także, dlaczego >> kozieradka << jest tak cenna dla zdrowia cukrzyków!

Jakie właściwości ma konopia siewna?

Główną zaletą tego produktu jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasów omega-3 oraz omega-6 i co bardzo ważne w tym zakresie, mają idealną proporcję 3:1!

Konopia siewna to także świetne źródło odżywczego i pełnowartościowego białka (35% całego ziarna), które jest porównywalne z białkiem zwierzęcym. O roli białek, które należą do podstawowych elementów budulcowych naszego organizmu, budują nasze tkanki i narządy, pełnią role enzymatyczne i hormonalne, są transporterami wielu substancji, a także budują naszą odporność sporo pisaliśmy w artykule: Białka. Jak zadbać o ich właściwą podaż?

Konopia siewna dostarczy nam też witaminę E, przeciwutleniacze oraz makroelementy, takie jak: potas, magnez, żelazo, cynk, wapń, fosfor oraz mikroelementy.

Spożywanie nasion konopi poprawia także profil lipidowy krwi. Zmniejsza się ryzyko występowania tzw. chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, udarów mózgu i zawałów serca, zakrzepów a także zaburzeń rytmu serca. Co więcej, nasiona konopi w codziennej diecie wyregulują również poziom cholesterolu i obniżą ciśnienie tętnicze krwi.

Nasiona konopi są źródłem błonnika nierozpuszczalnego. Powodują, że lepiej trawimy pożywienie, a żelazo, wapń, cynk, fosfor i magnez w nich zawarte wpływają korzystnie na wygląd skóry, włosów oraz paznokci.

Jak sami widzicie, lista prozdrowotnych właściwości konopi siewnej jest długa. Warto włączyć ten produkt do listy zakupów, by zagwarantować sobie lepsze zdrowie, zadbać o organizm, a także poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci.

Radioklinika | konopia siewna zaliczana jest do superfoods.

To również może Cię zainteresować: Marihuana medyczna – ziele o wielu zdrowotnych właściwościach.

Konopia siewna – w pełni bezpieczne nasiona!

W naszym kraju samo słowo konopia budzi już pewną dozę obaw i kontrowersji. Trzeba jednak wyraźnie rozgraniczyć konopię siewną i indyjską, z której powstaje marihuana.

Do superfoods zaliczamy konopię siewną, która nie ma nic wspólnego z narkotykiem! To w pełni bezpieczny produkt, dopuszczony do legalnego obrotu w formie suplementów czy kosmetyków.

W naszym kraju nie jest to jeszcze zbyt popularny produkt. Z roku na rok jednak zainteresowanie konopiami rośnie, a liczba jej zwolenników jest coraz większa.

Do czego dodawać konopię siewną?

Konopia siewna nadaje się idealnie do tego, by dodawać ją do codziennych posiłków. Możemy z powodzeniem używać jej do przyrządzania pysznych i wartościowych koktajl lub dodawać jako dodatek do sałatek. Nie bójmy się, ich smak się nie zmieni, za to wzrosną ich korzyści prozdrowotne 🙂

Nasiona konopi można bez obaw używać do ciast, wypieku chleba czy bułek, dodawać do owsianki, płatków śniadaniowych lub jako dodatek do sałatek i surówek. Lista możliwości i zastosowań jest długa!

Dowiedz się więcej, zajrzyj do naszego działu: FITOTERAPIA, ZIOŁOLECZNICTWO

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Fajnie się go czyta i co najważniejsze jasno określa, że konopia siewna to nie narkotyk 🙂
    Można ją kupić w sklepach o -line
    Polecam używać konopi, gdyż jest jedna z najlepszych roślin.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię