Każdy człowiek chciałby dostarczać do swojego organizmu wyłącznie sprawdzone, dobre jakościowo produkty żywieniowe. Wśród propozycji cieszących się największym zainteresowaniem pojawiają się te, które powszechnie zaliczane są do tak zwanej superfoods, między innymi jest to konopia siewna.

Nasiona konopii siewnej w diecie Polaków

Konopia siewna jest w stanie dostarczyć do organizmu wielu cennych składników odżywczych. Nasiona konopi są przede wszystkim zdrowe, ale również smaczne. W ostatnich latach widać, że zainteresowanie tym produktem stale rośnie. W Polsce zaczyna się on pojawiać w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością.

Polacy coraz chętniej sięgają po nasiona konopi – źródło cennych mikro- i makroelementów, przyczyniających się do poprawy stanu zdrowia.

Radioklinika | konopia siewna zaliczana jest do superfoods.

Jakie właściwości ma konopia siewna?

Główną zaletą tego produktu jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasów omega 3 oraz omega 6 i co bardzo ważne w tym zakresie, to również ich idealna proporcja (3:1)!

Konopia siewna to także świetne źródło (35% ziarna) odżywczego, pełnowartościowego białka, które jest porównywalne z białkiem zwierzęcym. O roli białek, które należą do podstawowych elementów budulcowych naszego organizmu, budują nasze tkanki i narządy, pełnią role enzymatyczne i hormonalne, są transporterami wielu substancji i tworzą naszą odporność sporo pisaliśmy TUTAJ.

Konopia siewna dostarczy nam też witaminę E, przeciwutleniacze oraz makroelementy, takie jak potas, magnez, żelazo, cynk, wapń, fosfor oraz mikroelementy.

Spożywanie nasion  poprawia profil lipidowy krwi. Zmniejsza się ryzyko występowania tzw. chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, udarów, zawałów serca, zakrzepów a także zaburzeń rytmu serca. Wyreguluje się poziom cholesterolu i obniży ciśnienie krwi.

Nasiona konopi są źródłem błonnika nierozpuszczalnego. Powodują, że lepiej trawimy, a żelazo, wapń, cynk, fosfor i magnez wpływają korzystnie na wygląd skóry, włosów oraz paznokci.

Jak sami widzicie, lista prozdrowotnych właściwości konopi siewnej jest długa. Warto włączyć ten produkt do listy zakupów, by zagwarantować sobie lepsze zdrowie i zadbać o organizm.

Konopia  siewna – bezpieczne nasiona!

W naszym kraju samo słowo konopia budzi już pewną dozę obaw i kontrowersji. Trzeba jednak wyraźnie rozgraniczyć konopię siewną i indyjską, z której powstaje marihuana.

Do superfoods zaliczamy konopię siewną, która nie ma nic wspólnego z narkotykiem. To w pełni bezpieczny produkt, dopuszczony do legalnego obrotu w formie suplementów czy też kosmetyków.

W naszym kraju nie jest to jeszcze zbyt popularny produkt, jednak z roku na rok jednak zainteresowanie konopiami zaczyna rosnąć i również liczba jej zwolenników jest coraz większa.

Do czego dodawać konopię siewną?

Konopia siewna nadaje się idealnie do tego, by dodawać ją do codziennego pożywienia. Możemy z powodzeniem używać jej do przyrządzania pysznych i wartościowych koktajli – nie bójmy się, smak się nie zmieni, za to wzrosną korzyści prozdrowotne 🙂

Nasiona konopi można bez obaw używać do ciast, wypieku chleba czy bułek, dodawać do owsianki, płatków śniadaniowych, czy jako dodatek do sałatek i surówek. Lista możliwości jest długa.

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Fajnie się go czyta i co najważniejsze jasno określa, że konopia siewna to nie narkotyk 🙂
    Można ją kupić w sklepach o -line
    Polecam używać konopi, gdyż jest jedna z najlepszych roślin.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię