Co faceci wiedzą o męskiej pielęgnacji? Okazuje się, że niestety wciąż niewiele! Dbanie o siebie to nie tylko codzienny prysznic, golenie się czy używanie dezodorantu. Męska pielęgnacja wcale nie musi być wyzwaniem! Od czego warto więc zacząć?

Co o swojej skórze powinien wiedzieć każdy mężczyzna?

Skóra mężczyzn różni się od skóry kobiet, a swoją rolę odgrywają tutaj przede wszystkim hormony. Męska skóra jest znacznie grubsza i mocniejsza, składa się także aż z 30-32 warstw naskórka, dzięki czemu lepiej zatrzymuje w sobie wodę. Nie oznacza to jednak, że nadmierne przesuszenie i podrażnienia jej nie dotyczą! Podobnie jak skóra kobiet wymaga systematycznej i odpowiedniej pielęgnacji! I choć nieco inaczej, trzeba dbać o nią regularnie. A o tym Panowie niestety często zapominają albo w ogóle nie zdają sobie sprawy, że samo mycie i golenie nie wystarczy. Okazuje się, że męska pielęgnacja może przysporzyć wielu problemów!

Jakie są największe problemy męskiej skóry? Uczucie suchości, zaczerwienienie, niedoskonałości, podrażnienia po goleniu i… zmarszczki.

Choć na męskiej skórze zmarszczki pojawiają się nieco później niż na skórze kobiet, są głębsze i tym samym także bardziej widoczne. Niestety także pomimo pozornie lepszego nawodnienia, mężczyźni równie często zmagają się z nadmiernym przesuszeniem, będącym skutkiem częstego golenia oraz stosowania płynów po goleniu na bazie alkoholu.

Rozwiązaniem właściwie wszystkich tych problemów jest odpowiednia pielęgnacja. O czym każdy mężczyzna powinien więc pamiętać, dbając o swoją skórę?

Oczyszczanie, oczyszczanie i jeszcze raz oczyszczanie

To podstawa każdej pielęgnacji, zarówno tej damskiej, jak i męskiej. Jednak z racji tego, że męska skóra jest znacznie grubsza niż skóra kobiet, potrzebuje intensywniejszego oczyszczania. W ciągu dnia na jej powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia, kurz, a także nadmiar sebum i bakterie, które zawsze (!) należy zmyć podczas wieczornej pielęgnacji. Chyba że chcesz następnego dnia obudzić się z przykrą niespodzianką w postaci pryszczy i innych niedoskonałości na swojej twarzy?

Do codziennego mycia twarzy – rano i wieczorem – wystarczy zwykły żel myjący, przeznaczony do oczyszczania i pielęgnacji konkretnego typu skóry.

Zanim udasz się na zakupy w poszukiwaniu tego właściwego preparatu myjącego, warto zastanowić się nad indywidualnymi predyspozycjami i potrzebami swojej cery. Zupełnie innej pielęgnacji będzie potrzebować skóra sucha czy tłusta, a jeszcze innego skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień. O rodzajach i typach skóry pisaliśmy TUTAJ.

Regularne, czyli codzienne oczyszczanie twarzy pozwoli uniknąć zmian trądzikowych, zaskórników i wyprysków. Warto także raz na jakiś czas zafundować swojej skórze peeling, który usunie martwy naskórek. Systematyczne złuszczanie poprawi koloryt skóry i zredukuje widoczne przebarwienia. Poprawi się także jej kondycja i ogólny wygląd – cera będzie wyglądała na świeższą, bardziej promienną i młodszą.

Więcej o peelingach przeczytasz tutaj: Ziarnisty, enzymatyczny czy kawitacyjny – jak wybrać idealny peeling twarzy?

Mężczyzno, krem nawilżający to podstawa męskiej pielęgnacji

A oprócz żelu do mycia twarzy warto zainwestować w dobry krem nawilżający. Co więcej, jest to długoterminowa inwestycja we własną skórę, bo dobrze nawilżona cera będzie mniej podatna na podrażnienia czy powstawanie niedoskonałości.

Każda skóra wymaga dobrego nawilżenia, bez względu na jej typ, rodzaj czy indywidualne potrzeby i skłonności. Jednym z najczęstszych problemów zarówno Pań, jak i Panów jest utrata wody z naskórka i nadmierne przesuszanie się skóry. To pierwszy krok do pogorszenia się jej ogólnego wyglądu! Sucha skóra broni się przed nadmiernym wysuszeniem, intensywnie produkując sebum. W efekcie znacznie częściej mogą pojawiać się na niej niedoskonałości i uciążliwe stany zapalne. Przesuszona cera to także większe ryzyko podrażnień, a tym samym bolesnych zacięć przy goleniu.

Warto wybierać takie kremy, które zapobiegną nadmiernej utracie wody z naskórka i ochronią delikatną skórę przed nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniami.

Ale jak znaleźć dobry krem nawilżający? Najprościej czytając składy kosmetyków. Krem nawilżający powinien zawierać tzw. substancje nawilżające, które wiążą wodę w naskórku, zapobiegając jej nadmiernej utracie oraz przesuszeniu skóry. Należą do nich na przykład: gliceryna, alantoina, d-pantenol, kwas mlekowy czy mleczan sodu. To składniki, które wspomagają warstwę ochronną skóry i ułatwiają utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry.

A jeśli już jesteśmy przy temacie bariery ochronnej skóry… bardzo ważny w pielęgnacji jest również krem ochronny. Warto sięgać po niego zwłaszcza latem i zimą, kiedy na skutek oddziaływania negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, czy wysokie i niskie temperatury powietrza, znacznie spada poziom nawilżenia skóry.

Przeczytaj także: Uwaga na skład kosmetyków! Co może nam szkodzić?

Golenie bez udręki

Choć wydaje się, że nie ma nic prostszego niż golenie, ta czynność nie zawsze należy do przyjemności. Błędy w codziennej pielęgnacji, takie jak niewłaściwe oczyszczanie czy brak odpowiedniego nawilżenia sprawiają, że skóra po goleniu jest zaczerwieniona, sucha i nieprzyjemnie szczypie.

Podrażnienia po goleniu powstają zwykle na skutek zbyt gwałtownych ruchów maszynką, jeśli skóra nie jest dostatecznie naprężona oraz nawilżona. Z kolei każde podrażnienie to większe ryzyko zacięcia przy kolejnym goleniu – to błędne koło, które trudno zatrzymać, jeśli zapomnimy o podstawach męskiej pielęgnacji (tak, dokładnie tych, o których była mowa wyżej!).

Do golenia warto właściwie się przygotować, a właściwe przygotować do niego swoją skórę. Zanim chwycisz ostre narzędzie lub golarkę w ręce, dokładnie oczyść skórę delikatnym detergentem i zadbaj o jej dobre nawilżenie.

Jeśli zaczniesz golić się z zanieczyszczeniami, kurzem, potem czy nadmiarem sebum na powierzchni skóry, utrudnisz maszynce czy golarce płynną i swobodną pracę. W efekcie podrażnienia, mikrouszkodzenia i infekcje wywołane przez bakterie gromadzące się na skórze to właściwie tylko kwestia czasu.Przed goleniem warto dobrze zmiękczyć i nawilżyć skórę twarzy. Unikniesz dzięki temu ewentualnych zacięć i poprawisz efektywność golenia.

Każde podrażnienie czy zacięcie to otwarte wrota dla bakterii! W efekcie łatwiej o niedoskonałości i stany zapalne, które pogarszają kondycję oraz wygląd skóry.

Pamiętaj także, aby nie golić się na sucho. To prosta droga do podrażnień, zaczerwienienia, bolesnych krostek czy wrastania włosów.

UWAGA: zbyt mocne kosmetyki po goleniu, zwłaszcza te na bazie alkoholu, mogą dodatkowo wysuszać i pogarszać stan skóry.

męska pielęgnacja

Zmarszczki? Wyjdź z kontrofensywą

Zmarszczki to nie tylko problem kobiecej skóry. I choć na twarzy mężczyzn pierwsze oznaki starzenia pojawiają się nieco później niż u kobiet, są jednak głębsze i bardziej widoczne. Na pewnym etapie naszego życia komórki skóry przestają prawidłowo funkcjonować. Stopniowo spada również produkcja kolagenu i elastyny. Proces ten nie zależy jednak tylko od naszych predyspozycji genetycznych. Starzenie się przyspieszają używki, takie jak alkohol i papierosy, stres, niewystarczająca ilość snu, zła dieta, niewłaściwe nawodnienie organizmu i nieodpowiednia pielęgnacja.

Choć zmarszczki dodają Panom uroku, warto jednak już na samym początku uważniej się im przyjrzeć i poświęcić trochę czasu. Zanim na skuteczną walkę będzie za późno! Pierwsze oznaki starzenia na skórze twarzy można zauważyć już około 30. roku życia. To właśnie wtedy jest najlepszy czas, aby zaprzyjaźnić się ze swoimi zmarszczkami i zacząć o nie dbać. Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie!

Męska pielęgnacja, czyli oczyszczanie, nawilżanie i regularne złuszczanie martwego naskórka, to skuteczna broń przeciwko zmarszczkom.

A oprócz tego warto sięgnąć po dobry krem przeciwzmarszczkowy i pozostawić w tyle stereotypy, że w skórę twarzy wklepują go tylko kobiety. Swoją uwagę warto poświęcić przede wszystkim skórze wokół oczu, bo właśnie w tej okolicy najczęściej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że młody i promienny wygląd może podnieść samoocenę, a tym samym ułatwić życie osobiste i zawodowe? A więc do dzieła!

Męska pielęgnacja to nie tylko dbanie o skórę – nie zapominaj o włosach

Bez względu na to, czy nosisz krótkie, czy długie włosy pamiętaj, aby właściwie o nie dbać. Męska pielęgnacja nie powinna ograniczać się tylko do skóry, bo w ciągu ostatnich lat także fryzura stała się wizytówką każdego dbającego o siebie faceta. Nie unikaj więc regularnych wizyt u fryzjera i myj włosy tak często, jak to konieczne.

Nie musisz używać niezliczonej ilości kosmetyków, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji. W zupełności wystarczy szampon i odżywka – pod warunkiem, że będą dopasowane do indywidualnych potrzeb włosów i skóry głowy. W ich doborze nie warto więc kierować się totalnym przypadkiem. Na sklepowych półkach znajdziesz ogromny wybór kosmetyków odżywiających, wzmacniających, szamponów przeciwłupieżowych, a także preparatów przeznaczonych do pielęgnacji włosów wypadających, siwych czy dotkniętych problemem łupieżu.

Jeśli nosisz brodę, możesz skorzystać z usług profesjonalnych salonów barberskich. Wyspecjalizowany w strzyżeniu oraz goleniu męskiej głowy i zarostu barber wykonuje także zabiegi pielęgnacyjne, które utrzymują włosy w dobrej kondycji. Warto skorzystać z tego rozwiązania i oddać się w ręce profesjonalisty, zwłaszcza gdy brakuje Ci czasu i chęci na zajmowanie się swoją fryzurą i brodą samemu.

męska pielęgnacja

Dłonie i stopy to Twoja wizytówka

Męska pielęgnacja powinna obejmować także dłonie i stopy, bo przecież – jak Cię widzą, tak Cię piszą! Dbaj o nie codziennie, nie tylko od czasu do czasu. Nie zapominaj o częstym myciu, stosowaniu kremów nawilżających i… regularnym obcinaniu paznokci.

Najważniejszą zasadą jest regularne mycie oraz dbanie o właściwe nawilżenie rąk i stóp.

Drodzy Panowie, na wygląd Waszych dłoń, stóp i paznokci zwraca uwagę nie tylko płeć przeciwna. Warto poświęcić im trochę czasu i uwagi, dbając o nie regularnie. Nie namawiamy tutaj do korzystania z usług salonów kosmetycznych (choć warto to rozważyć!), jeśli nie czujecie takiej potrzeby. W zupełności wystarczy im odpowiednia higiena, krem nawilżający, dobre cążki lub nożyczki i pilnik, który nie jest zarezerwowany tylko dla kobiet.

Sprawdź także: Grzybica stóp – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?

Dbaj o siebie nie tylko od święta – w męskiej pielęgnacji chodzi o regularność

Męska pielęgnacja to wciąż zbyt często pomijany temat. Dbanie o siebie wcale nie odejmuje męskości, a wręcz jej dodaje! Pielęgnacja nie musi być wyzwaniem, o ile zabiegi pielęgnacyjne będą regularne! Wystarczy poświęcić swojej skórze i włosom kilka minut dziennie, aby w krótkim czasie odwdzięczyły się Wam za tą troskę dobrą kondycją i świetnym wyglądem. Prawda, że proste?

To może Cię zainteresować: Skinimalizm. Co dobrego może przynieść skórze ograniczenie ilości kosmetyków?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię